جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 24 دی 1401     
در جلسه شورای اقتصاد مطرح شد؛
اختصاص تسهیلات 4 میلیارد دلاری برای جایگزینی خودروهای برقی تسریع یابد

 به گزارش گروه نگاه پارلمان به شهر تهرانی نیوز، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در خصوص حذف سن فرسودگی از قانون هوای پاک، جایگزینی گواهی معاینه فنی به عنوان معیار اسقاط و برخی راهکارها در راستای رهایی از معضل انباشت خودروهای فرسوده به بیان پاره‌ای از توضیحات پرداخت.

جعفر قادری با توجه به حذف سن فرسودگی از قانون هوای پاک و جایگزینی گواهی معاینه فنی در خصوص قابلیت استناد به معاینه فنی به عنوان معیار اسقاط اظهار داشت: در صدور گواهی معاینه فنی ممکن است تخلفاتی صورت بگیرد. این موضوع می‌بایست تحت بررسی قرار گرفته و با این نوع تخلفات برخورد جدی صورت بگیرد. اما در عین حال به دلیل تخلفاتی که بعضا در صدور این برگه‌ها اتفاق می‌افتد، نمی‌توان کلیت موضوع را منتفی دانست.
 
وی در خصوص حذف سن فرسودگی افزود: برخی از خودروهای در حال تردد ممکن است جدید و نو بوده اما در واقعیت آلاینده باشند بنابراین می‌بایست به سمت و سویی حرکت کرد تا نوعی از خودروهایی که آلایندگی زیادی دارند از چرخه تولید خارج شوند.
 
نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت: به ویژه در کلانشهرها از جمله تهران که با مشکل آلودگی هوا مواجه هستند و با تشدید این معضل در فصل زمستان، تمامی فعالیت‌ها تعطیل می‌شود، خودروها و موتورسیکلت‌های برقی می‌بایست به سرعت جایگزین فرسوده‌ها شوند.
 
قادری در ادامه از طرح موضوع اختصاص 4.1 میلیارد دلار برای جایگزینی خودروهای برقی با خودروهای فرسوده و آلاینده از محل ماده 12 قانون رفع موانع تولید در جلسه اخیر شورای اقتصاد خبر داد و ضمن اشاره به تردد 3 تا 4 میلیون موتورسیکلت در پایتخت که 350 هزار دستگاه از آن شامل موتورسیکلت‌های کار می‌شود، گفت: تسهیلات 4 میلیارد دلار می‌بایست هر چه زودتر تخصیص یابد، در درجه نخست نسبت به جایگزینی موتورسیکلت‌های کار اقدام شود و برای تردد سایر موتوسیکلت‌های آلاینده محدودیت ایجاد شود.
 
وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد به منظور اجرایی شدن طرح‌ها، حمایت دولت و مشارکت در حوزه‌هایی که منجر به کاهش آلودگی هوا می‌شود، ضروری باشد.
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه بر اهمیت جایگزینی انرژی برق تجدیدپذیر با انرژی گاز و سرمایه‌گذاری در این راستا به منظور کاهش مصرف سوخت گاز و فسیلی تاکید کرد و افزود: برای رهایی از مشکلات آلودگی هوا می‌بایست سوخت گاز به محصولات پتروشیمی تبدیل شود. وضع محدودیت‌های قانونی و ارائه مشوق و حمایت از تولید خودروهای برقی، ممنوعیت شماره‌گذاری موتورسیکلت‌های بنزینی از سایر راهکارها است.
 
قادری در خصوص قانون اسقاط که اخیرا از سوی مجلس به دولت ابلاغ شد، مبنی بر پرداخت هزینه شماره‌گذاری و پولی شدن اسقاط با توجه به حذف سن فرسودگی از قانون هوای پاک و انباشت خودروهای فرسوده در کشور گفت: نحوه هزینه کرد این مبالغ و عمل به اسقاط می‌بایست در اختیار دولت باشد. شاید نیازمند بازگشت سن فرسودگی به قانون و حرکت به سمت از رده خارج سازی اجباری خودروهای آلاینده و فرسوده باشیم.
 
وی در پایان در خصوص عدم تطابق کیفیت سوخت با استاندارد آلایندگی خودروها و عدم توزیع سوخت یورو 4 و 5 در سراسر کشور خاطرنشان کرد: در شهرهای بزرگ می‌بایست استاندارد سوخت توزیعی یورو 4 و یورو 5 باشد.درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: