جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 8 مرداد 1401     
کاهش هزینه‌های تولید منطبق بر یک برنامه و مدل مشخص موجب احیای صنعت خودرو است

 به گزارش گروه نگاه پارلمان به شهر تهرانی نیوز، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: قیمت تمام شده خودروهای داخلی بحث جدی جامعه است و اینکه قیمت‌گذاری بر اساس هر مدلی که انجام شود باید قابل رقابت با معیارهای جهانی باشد.

رضا تقی پور انوری با بیان اینکه حرکت خودروسازان در مسیر کاهش هزینه اگر منطبق بر یک برنامه و مدل مشخص باشد از راهکارهای پویایی و احیای صنعت است، اظهار داشت: قیمت تمام شده خودروهای داخلی بحث جدی جامعه است و اینکه قیمت‌گذاری بر اساس هر مدلی که انجام شود باید قابل رقابت با معیارهای جهانی باشد.
 
وی افزود: خودروسازان داخلی، نیازمند این خانه تکانی هستند تا بهای تمام شده تولید را با توجه به امتیازاتی که در اختیار دارند از جمله انرژی ارزان و نیروی کار ارزان به بهایی کمتر از خودروهای مشابه خارجی برسانند که اساسا فلسفه وجودی خودروسازان داخلی، تولید و عرضه محصولات با قیمتی کمتر از قیمت‌ خودروهای جهانی و وارداتی است.
 
نماینده مردم تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه بگوییم تولید داخلی داریم اما قیمت‌ها نهایتا بالاتر از معیارهای جهانی و منطقه‌ای باشد، فلسفه وجودی تولید داخل دچار خدشه می‌شود.
 
تقی پور انوری با تاکید مجدد بر اینکه کاهش قیمت تمام شده تولید می‌بایست مبتنی بر یک مدل و برنامه مشخص باشد، تصریح کرد: اگر از باب مسئولیت اجتماعی و یا سایر مسائل، هزینه‌های ضروری تولید را حذف نماییم، نوعی بی‌برنامگی اتفاق افتاده اما اگر کاهش قیمت بر اساس یک برنامه و مدل مشخص باشد، مثبت ارزیابی می‌شود.
 
وی در خصوص افزایش بهره‌وری و سودآوری در زنجیره تامین، خرید قطعه را بسیار حائز اهمیت دانست و گفت: قیمت قطعه از جمله موضوعاتی است که وزن بالایی در قیمت تمام شده خودرو دارد. قیمت تمام شده یک محصول به طور قطع بسیار متاثر از قطعات منفصله و سایر قطعات بکار رفته در ساخت یک محصول است که وزارت صمت نیز چندی پیش از برنامه‌ این وزارتخانه در این باره خبر داد.
 
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی از بحث تامین مالی زنجیره تامین و به تعبیری مهندسی ارزش به عنوان گام مهم دیگری در راستای کاهش قیمت تمام شده خودروهای داخلی نام برد و ادامه داد: حذف اتفاقی و غیرهدفمند برخی از هزینه‌ها بدون پیروی از یک مدل و برنامه مشخص، هدف کاهش قیمت تمام شده را محقق نخواهد کرد.
 
تقی پور انوری همچنین به مبحث مسئولیت اجتماعی خودروسازان اشاره کرد که اجرای آن می‌بایست مطابق با نظر هیات مدیره و بر اساس یک برنامه و مدل مشخص باشد و در غیر این صورت ممکن است، موجب ورود آسیب به این صنعت شود و در ادامه بهره‌وری را نیز از مسائل موثر در جذب مشتری عنوان کرد و افزود: توجه به بهره‌وری در CRM و خدمات مشتریان در نهایت به رضایتمندی مشتریان منتهی می‌شود که برای ورود به عرصه رقابت با خودروسازان خارجی و نفوذ به بازارهای منطقه‌ای ضروری است.
 
وی در پاسخ به این پرسش که سودآوری خرید قطعه برای خودروسازان با رعایت چه نکاتی امکان‌پذیر است و پیشنهاد شما برای افزایش بهره‌وری، سودآوری و کنترل هزینه‌ها در این بخش پیروی از کدام مدل است، اذعان داشت: اعمال استانداردها و برخی چارچوب‌ها در قطعات ورودی به خطوط تولید خودروسازان از نکاتی است که در کیفیت محصول نهایی موثر است. همچنین تامین مالی زنجیره تامین در جهت کاهش هزینه‌ها و ایجاد رقابت و ورود به بازار صادرات قطعه نیز یکی از راهکارها است.
 
این نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: ایجاد رقابت با اتکا بر نیروی کار داخلی و ظرفیت‌های داخلی که نیازمند تعیین و تعریف استانداردها از سوی وزارت صمت به عنوان نهاد صادرکننده مجوزها و تنظیم کننده مقررات، اجرا و نظارت بر اجرا است، زمینه حضور قطعه‌سازان داخلی در بازار رقابتی را فراهم می‌سازد که نتیجه آن ارتقای کیفیت خودروهای داخلی خواهد بود، راهی که کشورهایی نظیر تایوان و ترکیه طی کرده‌اند.درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: