جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 3 بهمن 1401     
تشریح جزئیات طرح« توانمندسازی زنان سرپرست خانواده شهر تهران»

 به گزارش رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران جزئیات طرح« توانمندسازی زنان سرپرست خانواده شهر تهران» را تشریح کرد.

زهرا شمس‌احسان در این باره اظهار کرد: زنان سرپرست خانوار به واسطه­ تعدد نقش‌ها در خانواده و اجتماع در وضعیت خاصی قرار دارند و  نیازمند توانمندی­‌ها و مهارت‌های متعددی هستند که بتوانند ضمن پرداختن به مسائل و مشکلات فردی خود، در راهبری خانواده نیز موفق باشند.
 
شمس‌احسان اضافه کرد: وضعیت اغلب پیچیده و ویژه­ این خانواده­‌ها باعث شده است تا در مقایسه با سایر زنان، فرصت‌های کمتری برای مشارکت اقتصادی و اجتماعی در اختیار داشته باشند.
 
رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: با توجه به افزایش رو به رشد درصد خانوارهای زن­ سرپرست خانوار، کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار را تدوین کرد که در برنامه پنج­‌ساله سوم توسعه شهرداری محقق نشده بود.
 
وی افزود: در این طرح که به تایید اکثریت قاطع اعضای شورای شهر تهران رسید، دو هدف عمده و همزمان ارتقاء قابلیت‌های زنان سرپرست خانواده و نیز توان­ افزایی حلقه‌های میانی در این حوزه را دنبال می­‌کند؛ به عبارت دیگر این طرح شرایطی را ایجاد می­‌کند تا توانمندسازی زنان سرپرست خانواده به حلقه­‌های میانی که کنشگران و سازمان‌های اجتماعی، مردمی و جهادی هستند واگذار شود.
 
شمس‌احسان افزود: مفهوم توانمندسازی باید در معنای وسیع و عام آن تعریف شود و از خوانش‌های تقلیل­گرایانه فاصله بگیرد. به همین دلیل مولفه­‌های متعدد توانمندسازی روانی، اجتماعی و اقتصادی در این طرح دیده شده و حتی به موضوع فرزندان آنها پرداخته است.
 
رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی‌شهر تهران خاطرنشان کرد: با این طرح شهرداری از تصدی­گری به سمت حمایت و ظرفیت­‌سازی حرکت خواهد کرد و تلاش می­‌کند با توانمندسازی حلقه­‌های میانی و واگذاری امور به آنها این مهم را محقق سازد.
 
وی افزود: ایجاد فرصت­ برای ارتقاء قابلیت‌ها از جمله موضوعات مهم دیگری است که زمینه توانمندسازی را فراهم می‌کند که در این راستا ساماندهی و استفاده کارآمد از فضاها، زیرساخت­‌ها و منابع در اختیار شهرداری و نیز حمایت­‌یابی از سایر نهادها و سازمان‌ها برای این قشر آسیب­‌پذیر در دستور کار قرار دارد.
 
وی اظهار کرد: طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار بر مبنای چند ارزش کلان راهبری می­‌شود که مهمترین آنها خانواده­‌محوری، مردمی­‌سازی و هوشمندسازی است؛ به این ترتیب شهرداری تهران می­‌بایست در چشم­‌انداز اقدامات خود به سمتی حرکت کند که در توانمندسازی این گروه بر ظرفیت‌های خانواده تکیه و تاکید کند و در ارزیابی­‌ها، صرفاً به مولفه­‌های فردی محدود نشود.
 
شمس‌احسان اضافه کرد: توان‌افزایی و واسپاری امور به حلقه­‌های میانی، مصداق مردمی‌سازی است که مورد تاکید مقام معظم رهبری (مدظله العالی) است؛ از طرفی این طرح با تکیه بر ظرفیت هوشمندسازی در تمامی مراحل، بر تغییر رویه های اجرا و نظارت تاکید دارد.
 
رئیس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران افزود: هوشمندسازی شامل شناسایی جامعه هدف طرح، غربالگری، سطح­‌بندی مددجویان و نیز نظارت و ارزیابی فرایندهای توانمندسازی است.
 
این عضو شورای شهر تهران ادامه داد: با توجه به تغییرات اجتماعی و فرهنگی، اقدامات در حوزه­‌های انسانی و اجتماعی نیازمند بروزرسانی و اصلاحاتی است که عموماً با گذشت زمان از آن غافل می­‌شویم.
 
وی افزود: این مهم را در قوانین و مصوبات مختلف در کشور شاهد هستیم و به همین دلیل در این طرح تلاش شد، ضمن پرداختن به ابعاد کلان توانمندسازی، با راه­‌اندازی شورای سیاست­گذاری متشکل از مدیران شهری، متخصصان و نمایندگان حلقه­‌های میانی، زمینه­ برای متناسب­‌سازی طرح با گذر زمان فراهم شود.
 
بنابر اعلام دفتر این عضو شورای شهر تهران ، شمس‌احسان اضافه کرد: همچنین دبیرخانه­ اجرائی این طرح در اداره کل امور بانوان شهرداری تهران مستقر خواهد شد و هدایت اجرائی مفاد طرح را به ویژه در حوزه پشتیبانی، با تقسیم وظایف و هماهنگی بخش‌های مختلف شهرداری دنبال می­‌کند.درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: