تهرانی نیوز - پايگاه اطلاع رسانی تهرانی نيوز

[نسخه مخصوص چاپ ]

SHAHRDARINEWS.COM


اعتراض ایران، نشست سازمان ملل را تعلیق کرد
تاريخ خبر: سه شنبه، 16 مهر 1398 ساعت: 09:18

ایرنا: اعتراض جمهوری اسلامی ایران و روسیه به نقض تعهدات آمریکا به عنوان دولت میزبان سازمان ملل متحد برای صدور روادید به هیات‌های دیپلماتیک و ایجاد محدودیت‌های شدید برای کارکنان نمایندگی ایران باعث شد تا نشست کمیته اول و ششم مجمع عمومی سازمان ملل متحد تعلیق شود.

فدراسیون روسیه این اعتراض را در کمیته اول مجمع عمومی که به موضوع خلع سلاح می پردازد مطرح کرد و جمهوری اسلامی ایران هم در کمیته ششم مجمع عمومی که با موضوع حقوقی است، به سیاست‌های خصمانه دولت آمریکا اعتراض کرد.

این مساله باعث شد تا نشست های این دو کمیته تا اطلاع ثانوی تعلیق شود.

اعتراض ایران، نشست سازمان ملل را تعلیق کرد

در ابتدای نشست دوم کمیته خلع سلاح و امنیت بین الملل، ساچا یورنتی سفیر بولیوی به عنوان رئیس جلسه به ابراز نگرانی برخی هیات های دیپلماتیک در نشست پیشین اشاره کرد و گفت : در مذاکره ای که با رئیس کمیته میزبان داشتم خواستار حل سریع موضوع عدم یا تاخیر در صدور ویزا برای هیات های دیپلماتیک برخی کشورها شدم.

وی ادامه داد: در این زمینه ضروری است که دبیرخانه سازمان ملل متحد با کشور میزبان برای حل این مشکل رایزنی کند.

نماینده روسیه هم در این کمیته نگرانی خود را از اقدام دولت آمریکا در صادر نکردن ویزا برای تعدادی از هیات های دیپلماتیک روسیه اعلام کرد و گفت: این اقدام آمریکا مغایر توافقنامه ۱۹۴۷ مقر سازمان ملل متحد است.

وی خواستار اجرای کامل این توافقنامه از سوی دولت میزبان شد و گفت در این زمینه باید اطمینان از دسترسی ۱۰۰ درصدی دیپلمات ها به مقر سازمان ملل متحد به هیات های دیپلماتیک داده شود.

پس از آن، حیدر علی بلوجی نماینده ایران در این کمیته در بیانیه ای نسبت به اقدامات یکجانبه گرایانه و مغایر با توافقنامه مقر سازمان ملل متحد و همچنین منشور این سازمان اعتراض کرد.

وی با بیان اینکه آمریکا از صدور ویزا به عنوان اهرمی علیه کشورهای مختلف استفاده کرده است، اظهار کرد: دولت میزبان کوشیده است با سانسور کردن هیات های دیپلماتیک و همچنین دخالت در حق حاکمیتی اعضای سازمان ملل متحد برای تصمیم گیری درباره ترکیب هیات دیپلماتیک، خود را فراتر از مقررات و قوانین بین المللی جلوه دهد.

این دیپلمات جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: این رفتار در به طور کلی با قوانین بین المللی و به ویژه در توافقنامه مقر سازمان ملل متحد جایگاهی ندارد.

بلوجی با اشاره به صادر نکردن ویزا برای همه اعضای هیات دیپلماتیک تا تاخیر بسیار طولانی برای صدور ویزا برای هیات ایرانی، اضافه کرد: این یک سوء استفاده روشن از جایگاه دولت میزبان است و هیچ کسی نباید آن را توجیه کند یا به عنوان یک رفتار مسئولانه بپذیرد.

وی خاطرنشان کرد تا کنون آمریکا برای هیات دیپلماتیک ایرانی که قرار بود در نشست های کمیته های سازمان ملل متحد حضور داشته باشند، ویزا صادر نکرده است و برای سه نفر نیز وقت صدور ویزا در وین را تعلیق کرده است.

این دیپلمات جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه رفتار آمریکا باعث به خطر افتادن هیات دیپلماتیک ایران شده است، گفت: من می خواهم از نماینده روسیه تشکر کنم که این مسئله را در این کمیته مطرح کرد زیرا صدا و تماس‌های هیات‌های ما در سایر ارگان ها از جمله کمیته روابط با کشور میزبان شنیده نشده یا به درستی پاسخ داده نشده است.

بلوجی تصریح کرد با توجه به عدم حضور همکارانمان از پایتخت، تا زمانی که مشکل ویزا که اکنون از آن رنج می بریم برطرف نشده باشد، قادر نیستیم با تصویب دستور کار همراه شویم آنچنان که در ماده ۹۹ آیین نامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصریح شده است.

وی با بیان اینکه شاید در حال حاضر تنها پنج یا ۶ کشور جهان مشمول این اهرم فشار آمریکایی ها شده باشند، خاطرنشان کرد:هیچ تضمینی برای افزایش نیافتن این لیست وجود ندارد. ما مطمئن هستیم که جامعه جهانی وضعیت ما را به رسمیت می شناسد و بنابراین امیدوار هستیم که به ما کمک کند تا ایالات متحده آمریکا ملزم به مسئولیت پذیری سازیم.

پس از این اظهارات نماینده آمریکا هم اظهاراتی را ارائه کرد و در نهایت رئیس جلسه، با تاکید بر اینکه باید این مشکل برطرف شود، دستور داد جلسه به حالت تعلیق درآید.

در نشست کمیته ششم مجمع عمومی سازمان ملل متحد هم علی نسیم فر نماینده جمهوری اسلامی ایران در این کمیته نسبت به شرایط ایجاد شده از سوی دولت میزبان اعتراض کرد و خواستار حل سریع این مشکل شد.

بر اساس اظهارات صریح نماینده ایران که رفتار آمریکا در عدم صدور ویزا برای هیات دیپلماتیک ایران و همچنین ایجاد محدودیت شدید برای دیپلمات های حاضر در نمایندگی جمهوری اسلامی ایران که تنها مجاز به تردد در سه ساختمان شده اند، خواستار مداخله دبیرخانه سازمان ملل در حل این معضل شد.

نسیم فر همچنین اقدام آمریکا را مغایر توافقنامه مقر سازمان ملل متحد، منشور ملل متحد و همچنین کنسوانسیون های مربوطه دانست که امکان حضور موثر اعضای سازمان ملل متحد در نشست های مربوطه را سلب کرده است.

به دنبال این اعتراض، نشست کمیته ششم هم به حالت تعلیق درآمد.

استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد هم درباره این مشکل اظهار کرد دبیرخانه در حال تماس با نمایندگی دولت میزبان است تا این معضل برطرف شود.

آمریکا در اعطای ویزا برای رئیس جمهوری اسلامی و وزیر امور خارجه تاخیر زیادی اعمال کرد و به هیات همراه ویزا نداد.

همچنین برای دیپلمات های ایران که قرار بود در نشست های تخصصی کمیته های مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کنند که قطعنامه های زیادی در آنها مطرح می شود، تا کنون ویزا صادر نکرده است.