جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 16 فروردين 1400     
آیا بین ایران و آمریکا مذاکره صورت می‌گیرد؟

فرارو: ابوالفتح با اشاره به اینکه علیرغم اخبار خوش بینانه‌ای که طی دو روز اخیر در مورد نشست وین منتشر شده آمریکا موضع خود را تغییر نداده است، اظهار داشت:از زمانی که دولت بایدن ر روی کار آمد، موضع رسمی آمریکا تغییری نکرده، به طوریکه آن‌ها می‌خواهند اول ایران به تعهدات برجامی خود بازگردد و بعد آمریکا تحریم‌های مربوط به برجام را رفع کند، صحبت‌های اخیر رابرت مالی نیز که به عنوان مسئول تیم آمریکایی در مذاکرات وین حضور پیدا خواهد کرد، در همین راستا بیان شده است.

در حالی که برخی از رسانه‌ها در تحلیل نشست مجازی کمیسیون برجام این ارزیابی‌ را دارند که احتمال رسیدن به یک توافق اولیه برای احیای برجام وجود دارد و در این زمینه صحبت‌های صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی به عنوان دلیل می‌تواند مورد تائید قرار بگیرد، اما برخی از کارشناس معتقدند، راه برای ایجاد یک توافق بسیار دشوار است و با برگزاری یک نشست دو روزه نمی‌توان، به نتیجه مثبت قابل اعتنایی دست یافت.

در این رابطه سخنگوی وزارت امور خارجه برخی ادعا‌ها درباره مذاکره با آمریکا برسر نحوه بازگشت گام به گام ایران به تعهدات برجامی را رد کرد. سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت خارجه تاکید کرد:"همانطور که بار‌ها به روشنی گفته شده است، هیچ طرح گام به گامی مطرح نیست و سیاست قطعی جمهوری اسلامی ایران برداشته شدن همه تحریم‌های آمریکاست اعم از آن‌هایی که ترامپ پس از خروج از برجام مجدد اعمال و یا ابتدائا برقرار کرد و همچنین تحریم‌هایی که تحت هر عنوان دیگری اعمال کرد. "

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: «بدیهی است این رفع تحریم‌ها باید موثر بوده و مورد راستی آزمایی توسط ایران قرار گیرد.». خطیب زاده همچنین گفت: «توقف اقدامات جبرانی ایران و بازگرداندن آن‌ها تنها متعاقب برداشته شدن همه تحریم‌ها و راستی آزمایی صورت خواهد گرفت.»

پیش از این، جالینا پورتر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است قصد داریم درباره گام‌های ایران که باید برای بازگشت به پایبندی خود به برجام بردارد، گفتگو کنیم.

وی گفته هیچ تحریمی را برای برداشته شدن، از پیش اعلام نمی‌کنیم، اما یقینا می‌گوییم که گام‌های کاهش تحریمی که آمریکا باید در تبعیت از برجام بردارد هم جزو موارد گفتگو خواهد بود. وی افزوده است درباره گام‌های ایران که باید برای بازگشت به پایبندی خود به برجام بردارد، گفتگو مى کنیم.

امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به اینکه نباید از نشست روز سه‌شنبه کمیسیون برجام در وین انتظار بالایی داشت، گفت: به شخصه در مورد اینکه در این نشست بخواهد اتفاق خاصی بیفتد و یا توافقی بین دو طرف صورت گیرد خوشبین نیستم به دلیل این که ظرف دو، سه روز مشکل ایران و آمریکا که بسیار پیچیده و همراه با گره‌های فراوان است، حل نخواهد شد بنابراین نباید توقعات زیادی در این رابطه ایجاد شود.

وی افزود: در حال حاضر میان ایران و آمریکا فاصله بسیار زیادی وجود دارد و کم شدن این فاصله نیازمند صرف زمان زیاد و انجام مذاکرات فشرده است، در ابتدا باید دو طرف در یک مسیر واحد قرار بگیرند تا بتوانند بر اساس یک چارچوب مشترک مواضع خود را به هم نزدیک کنند، در حال حاضر چنین وضعیتی را نمی‌توان متصور بود.

ابوالفتح با اشاره به اینکه علیرغم اخبار خوش بینانه‌ای که طی دو روز اخیر در مورد نشست وین منتشر شده آمریکا موضع خود را تغییر نداده است، اظهار داشت: از زمانی که دولت بایدن روی کار آمد، موضع رسمی آمریکا تغییری نکرده، به طوری که آن‌ها می‌خواهند اول ایران به تعهدات برجامی خود بازگردد و بعد آمریکا تحریم‌های مربوط به برجام را رفع کند، صحبت‌های اخیر رابرت مالی نیز که به عنوان مسئول تیم آمریکایی در مذاکرات وین حضور پیدا خواهد کرد، در همین راستا بیان شده است.

این تحلیلگر مسائل آمریکا اضافه کرد: در سوی مقابل نیز ایران در بالاترین سطوح اعلام کرده، اول باید آمریکا تمامی تحریم‌ها را به صورت یکجا لغو کند و بعد از آن ایران این مسئله را راستی آزمایی خواهد کرد و اگر در عمل نیز لغو تحریم‌ها انجام شده باشد، ایران به تعهدات خود باز خواهد گشت، همانطور که مشاهده می‌کنید، مواضع ایران و آمریکا از یکدیگر فاصله دارد و این شکاف ایجاد شده به راحتی و آسانی پر نخواهد شد.

وی با بیان اینکه در نشست وین مذاکره مستقیم بین ایران و آمریکا صورت نخواهد گرفت، بیان داشت: در حال حاضر مذاکرات غیر مستقیم در جریان است، امری که همواره در این چهار دهه گذشته نیز به تناوب رخ داده، پیام‌ها یا از طریق سفارت سوئیس در تهران رد و بدل شده یا با واسطه‌ای مانند کشور عمان که استارت برجام نیز از میانجی گری این کشور آغاز شد، یا اینکه مسئولان سیاسی دو کشور در قالب بیانیه، سخنرانی و مصاحبه‌های گوناگون با مواضع خود را اعلام کرده اند، به مانند وضعیتی که الان نیز در جریان است، البته در نشست وین اروپایی‌ها حکم میانجی و واسط را نیز ایفا خواهند کرد.

ابوالفتح همچنین در پاسخ به این پرسش که در صورت تغییر رئیس جمهور و دولت در ایران این مسئله چه تاثیری برروی مذاکرات برجامی و رابطه احتمالی با آمریکا خواهد داشت، یادآور شد: به صورت کلی اگر بخواهیم به این موضوع نگاه کنیم، خیلی این مسئله تاثیرگذار نیست، زیرا که آمریکایی‌ها نیز با ساختار قدرت در ایران آشنایی کامل دارند و می‌دانند که موضوعاتی مانند مسئله هسته ای، برجام، رابطه با آمریکا و مسائلی از این دست، تصمیم‌گیری در مورد آن در حیطه اختیارات ریاست‌جمهوری نیست، بنابراین در این راستا سیاست‌های اتخاذ شده از سوی ایران مهم است، حال اینکه چه دولتی با چه گرایشی و چه شخص به عنوان رئیس جمهور بخواهد بعد از دولت فعلی مذاکرات را ادامه دهد مسئله اصلی نیست.

این کارشناس مسائل آمریکا تصریح کرد: این سیاست‌ها و راهبرد‌های دو طرف است که می‌تواند باعث شود که دوباره برجام احیا شده یا همچنان در وضعیت فعلی باقی بماند، از سویی دیگر اعضای برجام با چندین هیئت ایرانی در دولت‌های مختلف مذاکره کرده‌اند و از این بابت نمی توان گفت که اصول‌گرا بودن یا اصلاح طلب بودن دولت‌ها مانعی برای مذاکرات به حساب می‌آید، مضاف بر اینکه نقطه شروع مذاکرات برجام نیز در دولت آقای احمدی نژاد بود که در ادامه‌ی آن در دولت آقای روحانی برجام به امضا رسید، بنابراین همانطور که اشاره شد این سیاست‌ها و رویکرد‌های دو طرف در رابطه با رسیدن به تفاهم است که می تواند، باعث ایجاد تغییر در وضعیت برجام شود.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: