جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: دوشنبه، 28 مهر 1399     
سردیس‌های رهاشده تهران

 روزنامه شهروند: سردیس استاد داوود رشیدی، چهره ماندگار سینما و تئاتر ایران، که بیست‌وپنجم تیر ‌سال جاری در یکی از خیابان‌های سعادت‌آباد نصب شده بود، آسیب دید.

سردیس‌های رهاشده تهران

بر اساس مشاهدات ما کتیبه فلزی این اثر از جایش جدا شده و به جوی آب نزدیک محل قرارگیری این سردیس افتاده است.مشاهده پایه سنگی این اثر به وضوح نشان می‌دهد که کتیبه فلزی مذکور با بی‌دقتی و کج‌سلیقگی عجیبی کار گذاشته شده و همین مسأله باعث جداشدن آن از بدنه اصلی اثر شده است.
 
مثل اینکه ماجرای تندیس‌های تهران تمامی ندارد. این‌بار اما از سرقت و ناپدیدشدن شبانه آنها خبری نیست؛ موضوع کیفیت این سردیس‌ها و متعلقات آن است. آثاری که قرار است به پاسداشت چهره‌های فرهنگی و هنری در نقاط مختلف شهر یاد و خاطره آنها را زنده نگه دارد، خیلی زودتر از آنچه که انتظار می‌رفت دچار زوال شدند.
 
اینکه چطور درفاصله سه ماه این اثر دچار خرابی شده است، واقعا جای تعجب دارد. مسئولان هم که انگار فقط در پی این هستند تا این تندیس‌ها را در نقاط مختلف شهر نصب کنند اما برای حراست و نگهداری از آنها هیچ برنامه‌ای ندارند.بی‌توجهی به این آثار سابقه طولانی دارد. شاید نمونه بارز آن به ماجرای سرقت‌های سریالی تندیس‌های تهران برگردد. پرونده عجیبی که هیچ وقت عوامل آن شناسایی و دستگیر نشدند.
 
گفتنی است ‌سال ٩٨ شورای شهر تهران مصوب کرد که خیابانی در منطقه سعادت‌آباد به نام داوود رشیدی نامگذاری شود. یک‌ سال بعد از آن هم سردیس استاد رشیدی که در دومین سمپوزیوم مفاخر معاصر ویژه هنرمندان به وسیله علی اعتبار ساخته شده بود، در ابتدای این خیابان نصب شد.درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: