جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 9 شهريور 1398     
وزارت صمت و خودروسازان در مشکلات صنعت خودرو مقصر نیستند

به گزارش گروه نگاه پارلمان به شهر تهرانی نیوز، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه چالش های ایجاد شده برای صنعت خودرو ناشی از مشکلات ساختاری چون کمبود اعتبارات و منابع مالی لازم برای تولید و توسعه است. افزود: آنچه مسلم است این است که خودروسازان اجازه ندارند بدون مجوز هایی که از طرف وزارتخانه مربوطه صادر شود پیش فروشی را انجام دهند و پیش فروش ها در غالب مجوزها و تکالیفی است که از سوی وزرت صمت صادر می شود.

رامین نورقلی پور اذعان داشت: اصل پیش فرش خودرو در شرایطی که خودروسازهای دنیا در رقابت تنگاتنگ برای فروش خودروی به روز خود هستند زیر سوال است. ما چگونه می توانیم با وجود قیمت ها و کیفیت های غیر رقابتی که داریم از ماهها قبل از تولید و تحویل خودرو ها را به مردم بفروشیم. اینکار در تناقض با رویه های سالم اقتصادی است و منجر به ایجاد فضایی غیر سالم می شود.

وی با بیان اینکه بنده اصولا اعتقادی به پیش فروش نداریم گفت: قاعدتا خودروسازان اجازه ندارند بدون مجوز هایی که از طرف وزارتخانه مربوطه صادر شود پیش فروشی را انجام دهند و این پیش فروش ها در قالب مجوزها و تکالیفی است که صادر می شود.

نورقلی پور تاکید کرد: در شرایط موجود خودروسازان برای تامین مالی خود مجبورند وارد این حوزه شود. از طرفی نیز با وجود بازار غیر رقابتی و انحصاری زمینه انجام این کار برای آنها فراهم است.

وی با تاکید بر اینکه خودروسازی کشور در فضای سالم اقتصادی حرکت نمی کند. افزود: پیش فروش هایی که الان صورت می گیرد بیشتر تکلیفی است چرا که ما در بازار خودرو با مشکلات فراوانی در زمینه عرضه و تقاضا مواجهیم.

نماینده مردم کردکوی ترکمن بندرگز و گمیشان در مجلس تصریح کرد: وزارت صمت بر مبنای فشارهای مختلفی که از ناحیه نیاز مصرف کنندگان بر بازار خودرو تحمیل شد برای تعدیل بازار تصمیم بر تکلیف پیش فروش خودرو بر خودروسازان کرد. در واقع این تصمیمات به منظور کنترل بازار و تعادل بخشی به عرضه و تقاضا گرفته شده است. در کنار آن خودروسازان نیز برای تامین منابع مالی خود نیازمند پیش فروش خودرو هستند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تایید کرد: پس از شروع بحرانها در صنعت خودرو و بالا رفتن قیمت ها و هزینه تولید، برای اطمینان بخشی به مردم در عدم کمبود و مشکل در زمینه تولید خودرو سال گذشته وزارت صمت خودروسازان را مجبور به پیش فروش های مشخصی نمود. در این نقدینگی حاصل از بین پیش فروشی که خودروسازان باید صرف تامین نقدینگی خود می کردند صرف تولید سفارشات و تعهدات گذشته خود کردند تا خودرو را با قیمتی پایین تر از هزینه تولید به دست مشتریان برسانند.

نورقلی پور افزود: بخشی از بحرانی موجود در این صنعت بخاطر این موضوعات بود اما موضوع اصلی تحریمهایی بود که اعمال شد و باعث شد تولید و ورود قطعات و مواد اولیه به مشکل بخورد و حتی در مقطع زمانی خاصی کاملا قطع شود. این یکی از اهداف اصلی تحریم کنندگان بود که صنایع خودروسازی ما را با آن وسعت و عظمت- با توجه به تولیدات و تعداد افراد زیادی که در آن شاغلند- را با چالش مواجه کند و این چرخه مهم اقتصادی را برای ایجاد نارضایتی در بین مردم جامعه مختل کنند.

وی با بیان اینکه در یکسال و نیم گذشته برای سرپا نگاه داشتن این صنعت کارهای زیادی صورت گرفته است. نیاز است این رویه ادامه پیدا کند تا کار این صنعت به تعطیلی نکشد گفت: ما می بایست با مشکلاتی که برای صنعت ایجاد شده بود مقابله می کردیم تصمیماتی که در این مرحله گرفته شد تصمیماتی بود که در کنار اینکه توانستند بازار خودرو را کنترل کند تولید را هم تداوم بخشید . به نظر بنده به عنوان مطلع بازارخودرو و چگونگی روند تولید آن در کشور به هیچ وجه نه وزارت صمت و نه خودروساز را نمی توان در ایجاد اختلالات موجود مقصر دانست و اطمینان دارم اگر هر خودروساز دیگری جای ایران خودرو و سایپا و دیگر خودروسازان می بود تا کنون کار راه رها کرده بود و این صنعت به کلی تعطیل می شد.

نماینده مردم کردکوی ترکمن بندرگز و گمیشان در مجلس تاکید کرد: ما توانستیم به مدد مدیریت هایی که در وزارت صنعت و معدن و شرکت های خودروساز صورت گرفت این صنعت را سرپا نگه داریم.
درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: