جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 26 مرداد 1398     
بسیاری از رانندگان تاکسی به سختی امرار معاش می کنند

 به گزارش گروه نگاه پارلمان به شهر تهرانی نیوز،رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تهران گفت: رانندگان به دلیل گرانی و افزایش چند برابری قطعات و لوازم یدکی، لاستیک و روغن دچار آسیب های فراوانی شده اند. با توجه به اینکه اغلب رانندگان بخصوص در مورد خودروهای فرسوده افرادی با سنین بالا و در سن بازنشستگی هستند و به سختی کسب درآمد و امرار معاش می کنند بنابراین بی انصافی است اگر این موارد لحاظ نشود و یک طرفه بدون در نظر داشتن شرایط آنها، از این افراد توقع داشته باشیم و قوانین سخت بر آنها تحمیل کنیم.

محمد علیخانی بیان داشت: تاکسی های اینترنتی به عنوان یک کسب و کار جدید است که چند سالی است در کشور مانند بسیاری از کشورها رواج پیدا کرده است. با توجه به دلیل جدید بودن این کسب و کار با خلاء دستورالعمل و مقررات مواجه بود . در حال حاضر دستورالعملی برای نظارت و نحوه عملکرد این کسب و کار در وزارت کشور تهیه شده و در حال طی کردن مراحل پایانی خود است .
 
وی افزود: یکی از مشکلاتی که پس از اجرای این دستورالعمل مرتفع می شود تعیین تکلیف و چگونگی اخذ مجوز است که مورد اعتراض بسیاری قرار گرفته بود. به موجب این دستورالعمل مجوز لازم برای اینکار باید از شهرداری دریافت شود است. امیدواریم با ابلاغ و اجرای هر چه سریعتر این دستورالعمل بسیاری از مشکلات موجود حل شود.
 
علیخانی اذعان داشت: یکی از مواردی که باعث ایجاد نارضایتی در تاکسیرانان شده است اخذ معاینه فنی بصورت دورهای سه ماهه است. از لحاظ فنی باید کارشناسان این حوزه نظر دهند که آیا واقعا لازم است معاینه ها در فواصل سه ماهه انجام گیرد که ما بخواهیم با وضع آن هزینه اضافی را بر رانندگان تاکسی تحمیل کنیم.
 
رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تهران تاکید کرد: همچنین در رابطه با میزان تاثیرگذاری آن نیز نظر خود را اعلام نمایند تا بررسی شود که آیا صرفا بحث درآمد مراکز معاینه فنی لحاظ شده است یا واقعا این سه ماه به سه ماه بر اساس توجیهات کارشناسانه ای چون شرایط متفاوت تاکسی با بقیه خودروها است چرا که این خودروها دائم در حرکتند و بیشتر از دیگر خودروها طی مسافت می کنند لذا زودتر از آنها ممکن است دچار مشکلات فنی شوند. کارشناسان باید این توجیهات را بطور جدی و دقیق بررسی و اعلام کنند. اگر قرار است جوری باشد که تاثیر چندانی نداشته باشد و شهرداری هزینه ای را بر این شهروندان تحمیل کرده باشد این مورد اصلاح شود .
 
وی گفت: رانندگان به دلیل گرانی و افزایش چند برابری قطعات و لوازم یدکی ، لاستیک و روغن دچار آسیب های فراوانی شده اند. با توجه به اینکه اغلب رانندگان بخصوص در مورد خودروهای فرسوده افراد با سنین بالا و در سن بازنشستگی قرار دارند و به سختی کسب درآمد و امرار معاش می کنند. بنابراین بی انصافی است اگر این موارد لحاظ نشود و یک طرفه بدون در نظر داشتن شرایط آنها، از این افراد توقع داشته باشیم و قوانین سخت بر آنها تحمیل کنیم و توقع داشته باشیم که همه آن قوانین را رعایت کنند.
 
به گفته علیخانی نباید تاوان اینکه دولت کمک های خود را از این بخش دریغ کرده است و خودروسازانی که به وظایف خود عمل نمی کنند را دیگران و به خصوص رانندگان تاکسی بپردازند.باید این مسائل را در نظر گرفت و طوری عمل نشود که هر روز بر این افراد فشار مضاعفی وارد شود.
 
رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر تهران اظهار داشت: از آنجایی که شورا در امور اجرایی دستی ندارد و در مسائل کلان کشور هم اختیاری ندارد لذا نمی تواند به نمایندگان یا دولت برای انجام وظایف خود تذکر دهد. نمایندگان مجلس به عنوان نماینده مردم می توانند به دولت تذکر داده و انجام وظایف خود را بخواهند. حیطه اختیارات شورا بسیار محدود است و حداکثر می تواند در حوزه مدیریت شهری و شهرداری ورود پیدا کند بسیاری از مسائلی که رانندگان با آن مواجهند خارج حیطه اختیارات و وظایف شهرداری است لذا ما نمی توانیم در این رابطه کاری انجام دهیم.درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: