جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: شنبه، 26 مرداد 1398     
کارت سوخت به هدر رفت انرژی کمکی نخواهد کرد

 به گزارش گروه نگاه پارلمان به شهر تهرانی نیوز، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی ضمن بیان اینکه جایگاه ایران در هدر رفت انرژی جایگاه مناسبی نیست تصریح کرد: این موضوع با کارت سوخت اصلاح نخواهد شد ولی اگر در کنار ایجاد و تامین وسیله نقلیه عمومی مناسب و متناسب با جمعیت بتوانیم فرهنگ سازی لازم را جهت استفاده بهینه مصرف سوخت انجام دهیم، من قول می دهم میزان مصرف سوخت در کشور تا 50 درصد کاهش می یابد یابد.

احمد صفری تاکید کرد: دو نرخی کردن که به هیچ وجه نتیجه لازم و تاثیر بازدارندگی نخواهد داشت به جز اینکه باعث لابی و دلالی و رانت افراد سودجو نخواهد داشت. دو نرخی شدن بازتاب خوبی نخواهد داشت چه برای مردم چه کشور چرا که هر جا که دونرخی حاکم بوده فساد هم وجود داشته است.
 
وی افزود: هدر رفت انرژی با کارت سوخت اصلاح نخواهد شد. کارت سوخت بیشتر در جلوگیری از قاچاق سوخت کاربرد دارد و الزامی شدن استفاده از آن تنها به جهت کنترل مصرف و نظم و انضباط مصرف داخلی است.
 
عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: حتی اگر الزامی شدن استفاده از کارت سوخت مقدمه ای برای سهامیه بندی باشد باز هم ممکن است در مناطق مرزی بازخورد مثبتی داشته باشد ولی در استان های مرکزی تاثیری چندانی نخواهد داشت.
 
صفری اذعان داشت: در چندین جلسه پیشنهاداتی جهت بهبود وضعیت هدر رفت انرژی در مجلس مطرح شده است منتها تا زمانی که زیر ساخت ها را فراهم نشود و فرهنگ سازی لازم توسط رسانه ها صورت نگیرد و فرهنگ استفاده از وسیله عمومی را احیا نشود این راهکارها کارایی لازم را نخواهند داشت.
 
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: مانند استفاده از کمربند ایمنی که در کنار قانون گذاری و اعلام جریمه در راستای فرهنگ سازی استفاده از آن بسیار کار شد و بطوری این موضوع در جامعه نهادینه شد که الان قبل از روشن کردن خودرو مردم ابتدا کمربند ایمنی خود را می بندند در زمینه هدر رفت انرژی هم نیاز هست فرهنگ سازی شود.
 
وی افزود: باید به اندازه کافی اتوبوس های بی آر تی ، مترو و سایر وسایل نقلیه عمومی توسط مسئولین و شهرداری ها در دسترس مردم قرار گیرد تا با توجه به اینکه زمان برای مردم در دنیای امروز بسیار با ارزش است مسافرین برای استفاده از آن ها معتل نمانند. اگر وسیله نقلیه عمومی در اختیار مردم باشد خود به خود از وسیله شخصی استفاده کمتری خواهد شد.
 
صفری بیان داشت: خانواده هایی هستند که چند خودرو دارند و همه این خودروها در طول روز توسط افراد خانواده مورد استفاده قرار می گیرند اگر وسیله نقلیه مناسب در اختیار مردم باشد که بتوانند استفاده کنند هم هزینه های خانواده ها کاهش می یابد و هم مصرف سوخت و انرژی کاهش می یابد .
 
با توجه به اینکه سوخت موجود در کشور مناسب نیست و استانداردها در آن رعایت نشده است و بسیاری از خودروهای موجود سوخت را درست نمی سوزانند و آلودگی بیش از حالت استاندارد تولید می کنند این فرهنگ سازی در کاهش چشمگیر آلودگی هوا نیر موثر خواهد بود.درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: