جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: چهارشنبه، 19 تير 1398     
حمله به میدان نفتیِ لیبی ۵ کشته به‌جا گذاشت

ایرنا: حمله افراد مسلح به میدان نفتی در جنوب شرق لیبی، پنج کشته به جا گذاشت که سه تن از آنها، افراد مهاجم هستند.
 
به گزارش خبرگزاری آناتولی، عناصر وابسته به گروه تروریستی داعش، ورودی میدان نفتی «الزویتینه» واقع در ۱۵ کیلومتری شهر «زله» را مورد حمله قرار دادند.
 
روزنامه الوسط به نقل از منابع محلی نوشت که درگیری‌ها به کشته شدن دو تن از نگهبانان، ربودن چهار تن دیگر و نیز هلاکت ۳ تن از عناصر وابسته به داعش از جمله احمد بن ناصر یکی از سرکردگان این گروه انجامید.
 
لیبی از سال ۲۰۱۱ تاکنون فراز و فرودهای زیادی را پشت سر گذاشته است، پس از سرنگونی «معمر قذافی» دیکتاتور پیشین این کشور در همان سال، دو دولت موازی در غرب و شرق لیبی شکل گرفت.
 
نظامیان طرفدار حفتر (مورد حمایت امارات و عربستان و فرانسه) بر شرق این کشور مسلط هستند و ارتش «دولت وفاق ملی» به ریاست «فایز السراج» (مورد پذیرش جامعه جهانی) کنترل غرب لیبی را برعهده دارد.
 
این دو کانون قدرت در لیبی تاکنون موفق نشده‌اند برای حل بحران سیاسی در این کشور به یک راه حل مشترک دست پیدا کنند. اوضاع در لیبی از ۱۵ فروردین سال جاری و همزمان با دستور ژنرال حفتر فرمانده عناصر موسوم به «ارتش ملی لیبی» به نیروهای تحت امرش برای حمله به طرابلس، متشنج شده است.
 
گروه تروریستی داعش که فرصت را برای افزایش حضور خود در لیبی مناسب دید، همزمان با افزایش درگیری‌ها بر تعداد عناصر تروریستی خود در این کشور افزود.
 
داعش در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ در لیبی شکست سنگینی را متحمل شده بود و رؤیای ایجاد به زعم خود «خلافت اسلامی» را برباد رفته می‌دید، اما ناآرامی‌ها و انفجارهای طرابلس پایتخت لیبی در سال ۲۰۱۸ و حملات سنگین نیروهای متخاصم علیه یکدیگر، فضا را برای ظهور پررنگ این تروریست‌ها در این کشور بار دیگر فراهم کرد.
 
روز یکشنبه (۱۶ تیر) گروه تروریستی داعش با انتشار یک ویدئو و اعلام بیعت با «ابوبکر البغدادی» سرکرده این گروه، حضور خود را در لیبی علنی کرد.
 
داعش در این ویدئو ارتش لیبی را تهدید به حمله کرد.درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: