جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 16 دی 1397     
نظارت بر سرویس مدارس و دانشگاه‌ها بعد از چند حادثه دیگر باید اعمال شود؟

 به گزارش گروه نگاه پارلمان به شهر تهرانی نیوز، عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به حادثه تصادف سرویس دانش‌آموزان جنوب تهران، گفت: چند حادثه دیگر باید رخ دهد تا بر سرویس مدارس و دانشگاه‌ها نظارت اعمال شود؛ متأسفانه نظارت‌ها فقط معطوف به زمان عقد قرارداد است.

فریده اولادقباد با اشاره به حادثه تصادف سرویس ون دانش‌آموزان جنوب تهران با یک نیسان، گفت:متأسفانه مشابه این حادثه بارها اتفاق این درحالی است که در دستورالعمل ابلاغی از سوی آموزش و پرورش به مدارس برای عقد قرارداد با پیمانکاران سرویس مدارس مواردی همچون داشتن کارت سلامت راننده و معاینه فنی یک الزام برای سرویس مدارس به شمار می‌آید که باید رعایت شود و عملا این اتفاق رخ نمی‌دهد.
 
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متأسفانه به فرض دارا بودن شرایط برای عقد قرارداد نظارت‌ها بر شرکت‌های پیمانکاری سرویس مدارس قطع می‌شود و همین نبود نظارت منشأ اصلی حوادث سرویس‌های مدارس و دانشگاه‌ها می‌‎شود.

موارد ایمنی در حادثه علوم تحقیقات فقط روی کاغذ بود
 
وی با یادآوری حادثه دانشگاه آزاد علوم تحقیقات، عنوان کرد: در این حادثه نیز با وجود صراحت آیین نامه در خصوص الزام به داشتن راننده به کارت سلامت و خودرو به معاینه فنی، اما این موارد به دلیل نبود نظارت رعایت نشد و راننده اتوبوس فاقد صلاحیت جسمی در این حادثه شناخته شد. در واقع در حادثه علوم تحقیقات تمامی موارد ایمنی فقط روی کاغذ آورده شده بود.
 
اولاد قباد تصریح کرد: ضرورت دارد آموزش و پرورش منطقه و مدیران مدارس نظارت جدی بر سرویس‎‌های مدارس داشته باشند که علاوه بر داشتن معاینه و کارت سلامت، موارد مهمی از جمله سلامت اخلاقی، رفتاری و روانی رانندگان نیز تحت نظارت باشد.
 
نظارت‌ها فقط معطوف به زمان عقد قرارداد است
 
این نماینده مردم در مجلس با تأکید بر اینکه نظارت‌ها بر سرویس مدارس و دانشگاه‌ها نباید فقط معطوف به زمان عقد قرارداد باشد، گفت: همچنین واحد انجمن اولیا و مربیان نیز باید چارچوبی را برای نظارت بر سرویس‌های مدارس تعریف و این نظارت را اعمال کنند.
 
ضرورت برگزاری دوره آموزشی برای رانندگان سرویس مدارس
 
وی پیشنهاد کرد که حتی در آغاز سال تحصیلی دوره‌ای توجیهی برای رانندگان سرویس‌های مدارس و دانشگاه‌ها برگزار شود تا رانندگان نسبت به مفاد قرارداد و موارد ایمنی آگاهی داشته باشند و شاهد وقوع چنین مواردی تلخی نباشیم.
 
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تأکید کرد: جان دانش آموزان و دانشجویان ما در اختیار این سرویس‌های مدارس و دانشگاه‌ها بوده و این منجربه از دست رفتن سرمایه‌های اجتماعی و علمی کشور می‎شود لذا نباید از کنار این موضوع به سادگی گذشت و این حوادث زنگ خطری جدی محسوب می‎‌شود.
 
لازم به ذکر است صبح دیروز (شنبه 15 دی‌ماه) یک دستگاه ون و نیسان در تهران در محله خزانه بخارایی خروجی ترمینال جنوب تصادف و 5 مصدوم راهی بیمارستان شدند.
 
 درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: