جستجو

آرشيو

تماس با ما

درباره ما

صفحه نخست

 
تاريخ درج: يکشنبه، 13 آبان 1397     
«فلج بل» را با سکته مغزی اشتباه نگیرید

انتخاب: فلج بل؛ تصور کنید شب را با آرامش و بدون هیچ نوع فکر و خیالی خوابیده اید و صبح وقتی بیدار شده اید احسس کردیه یک یا دو طرف صورتتان فلج شده است.

اغلب افرادی که به فلج بل مبتلا می‌شوند تصور می‌کنند دچار سکته مغزی شده اند چرا که علائم این بیماری مشابهت‌هایی با سکته مغزی دارد.
 
اما فلج بل چیست؟ فلج بل را می‌توان نوعی عفونت از نوع ویروسی دانست. عفونتی که با ایجاد تورم در بخشی از مغز باعث می‌شود بیمار علائمی ناخوشایند و گاهی ترسناک را تجربه کند. اما جای نگرانی نیست. خبر خوش این است که فلج بل درمان پذیر است و حتی گاهی با یک درمان چند هفته‌ای به طور کامل از بین می‌رود.
 
مهم‌ترین نکته در درمان این بیماری حفظ آرامش و عدم هراس است. هر اندازه مضطرب‌تر باشید و بیشتر از این مشکل بترسید با علائم سنگین تری دست و پنجه نرم خواهید کرد و حتی طول درمانتان افزایش پیدا می‌کند. به این فکر کنید که فلج بل شده اید نه سکته مغزی؛ بنابراین این مشکل را می‌توانید از سر گذرانده و به عنوان یک خاطره در یاد داشته باشید.
 
شاید برایتان سوال باشد که اصلا سر و کله این بیماری از کجا پیدا می‌شود. پاسخ بسیار ساده است؛ ویروس فلج بل پشت در‌ها آماده است تا بدنتان ضعیف باشد و حمله کند، اگر سیستم ایمنی بدنتان به هر دلیلی بیش ازحد ضعیف شده باشد ممکن است آماج حمله فلج بل قرار گیرید. این ضعف می‌تواند ناشی از برخی بیماری‌های دیگر باشد. بیماری‌هایی که از زونا تا بیماری‌ها و عفونت‌های باکتریایی گسترده اند.
 
درمان این بیماری چندان پیچیده نیست و معمولا اگر بیمار مواردی را که دکتر بر آن‌ها تاکید دارد به خوبی رعایت کند به سرعت بهبود می‌یابد. مواردی مثل مصرف منظم دارو‌ها و آرامش از مهم‌ترین موضوعات مورد تاکید دکتر‌ها است. جالب است بدانید برخی پژوهش‌ها نشان داده که بین فلج بل و ژنتیک ارتباطاتی وجود دارد. یعنی ممکن است اجداد یا اقوام درجه یک شما دچار این بیماری شده باشند.
 
موضوع مهمی که ما به شما توصیه می‌کنیم این است که اگر احساس کردید یک طرف صورتتان فلج شده، در باز و بسته کردن چشم‌ها یا صرف غذا مشکل دارید و علائم فلج صورت را در آیینه دیدید زود قضاوت نکنید و با هراس سکته مغزی بدنتان را شوک زده نکنید. شاید ماجرا یک فلج بل موقتی است و دوباره همه چیز به حالت اول بر می‌گردد.درج يادداشت و نظرات

نام:
  ايميل:
توضيحات: